REFORM vagy FORRADALOM mentheti meg a magyar kosárlabdát? – Tőrös Balázs videója a soproni kerekasztal-beszélgetés témájáról

Ahogy arról korábban beszámoltunk, szeptember közepén rangos nemzetközi utánpótlás tornát rendezett a Soproni Sportiskola. Elfogadta a házigazda Soproni Sportiskola KA meghívást a görög Panathinaikos, a német Alba Berlin, az olasz Stella Azzura, a Vasas, így az U19-es csapatok komoly megmérettetésen vehettek részt.

A Soproni Nemzetközi Utánpótlás Torna keretében szeptember 12-én pénteken pódiumbeszélgetést tartottak a Hotel Sopron konferenciatermében, amelyen a rendezvény témája a tehetséges játékosok kiválasztása és fejlesztése az utánpótlásban, valamint az utánpótlás-játékosok felnőtt csapatokba való beépítésének problémái nemzetközi összehasonlításban volt. A beszélgetés moderátora Tőrös Balázs (Bazska), míg beszélgetőpartnerei Báder Márton – az MKOSZ elnöke, Harald Stein – a Vasas Kosárlabda Akadémia felső korosztályainak szakmai irányításáért felelős vezetője -, Gapser Potocnik – a Sopron KC vezetőedzője -, Prato Patricio – Stella Azzura -, Michael Rachovitsas – Panathinaikos -, Vladimir Bogojevic – Alba Berlin – voltak. Erről már korábban közöltünk egy hosszabb anyagot, amit ide kattintva érhettek el.

Október 17-én pedig Tőrös Balázs remek videója révén mindenki betekintést nyerhet azzal kapcsolatban, hogy a magyar utánpótlás szakemberei hogyan látják a jelenlegi helyzetet és milyen lépéseket tartanak fontosnak a fejlődés eléréséhez. Mindenekelőtt azonban Bazskával beszélgettünk, a videói témájáról, a magyar utánpótlásról és a saját gondolatairól.

A saját utadat úttörőként kitaposva lettél az ország leghíresebb kosárlabdával foglalkozó személye. Már korábban is lehetett látni magyar kosarasokkal foglalkozó anyagokat a csatornádon, de az utóbbi időben láthatóan még nagyobb hangsúlyt kapott ez nálad. Minek köszönhető ez, miért tartod fontosnak, hogy ilyen videókat is megossz közönségeddel?

Szerettem volna valamit visszaadni a kosárlabdának, mert én rengeteget kaptam tőle. Az NBA-nek nem nagyon tudok azon kívül, hogy nem tudom hány ezer kilométer távolságból csinálok videókat, viszont azt hiszem, ha a magyar kosárlabdakultúrát építem és talán egy nagyon-nagyon áttételes szerepem van abban, hogy majd lesz egyszer megint magyar NBA-játékos, akkor szerintem nem csináltam annyira rosszul a dolgomat. Üzleti szempontból ez olyan tekintetben rossz döntés, hogy a magyar kosárlabdával foglalkozó videók az NBA-s tartalmaknak a töredékét tudják, olyan tekintetben jó döntés, hogy az itteni kosárlabda támogatói talán könnyebben és szívesebben egy ilyen anyag mögé állnak, abban bízva – és szerintem ezt az eddigi videóink alá is támasztották -, hogy olyan minőséget kapnak, ami ritka itthon. Van benne egy kreatív kihívás is, mert az NBA-s videókkal ellentétben – amit az ember felvesz a dolgozószobájában -, ezek esetében elmehet dolgozni, forgatni, mérkőzést nézni és interjúkat készíteni, ezeket sokkal kreatívabb összerakni, kitalálni, én nagyon élvezem ezeket a helyszíni anyagokat, össze sem hasonlíthatók egy bármilyen komplex szezonbeharangozó, döntőelemző anyagok születésével.

A soproni felkérés elfogadása azt gondolom különleges volt, hiszen bár műsorvezetőként gyakorta láthatunk téged, a magyar utánpótlás helyzete és az azzal való kiemelt foglalkozás valószínűleg sokaknak új lehet? Miért döntöttél amellett, hogy elfogadod a Soproni Sportiskola felkérését?

Bazska: Sokaknak valóban újdonság lehet, hogy a magyar utánpótlással foglalkozom, miközben azért streetball-rendezvényeken, kosárlabdatáborokban már eddig is visszatérő vendég voltam, mint például a Fodor testvérek által szervezett táborban, a Honvéd nyílt napján, de idén nyáron Vojvoda Dávidék táborában is vezettem kerekasztal-beszélgetést. Akiben esetleg felmerül az, hogy nem rossz ötlet összekötni az én nevemet a magyar kosárlabdával, annak eddig is nagyon szívesen igent mondtam a felkérésére. Ez így volt a soproni megkeresés esetében is, mert amit elmondtak Csabáék, az nekem borzasztóan szimpatikus volt. Az, hogy miért szervezik meg ezt a tornát, hogy hogyan szeretnék ezekkel a megmérettetésekkel nem csak magukat – hiszen a Vasas is ott volt -, hanem picit a magyar kosárlabdát is fejleszteni, ébresztőt fújni, ezek mind olyan hívószavak voltak, amik izgalmassá tették ezt a projektet számomra, pláne azzal, hogy nagyon sok külföldi szakemberrel találkozhattam, ezzel pedig elkezdődhetett egy olyan anyag felvázolása, ami most a végén el is készült.

Mint kosárlabda-szerető. Neked milyen tanulságokkal járt akár a meccsek nézése, akár a kerekasztal-beszélgetés a magyar utánpótlás helyzetéről?

Meccsekből kevesebbet láttam, ezt szeretném azonnal leszögezni, igazából kettőre volt időm, nem tudtam végig maradni egy másik lekötött projekt miatt. A Sopron-Panathinaikos és az Alba Berlin – Stella Azzura összecsapásokat láttam, ami olyan szempontból érdekes, hogy a Sopron azon a találkozón nagyon reménytelennek tűnt, aztán a másik két csapatot megverte. Intenzitásban, fizikalitásban ég és föld volt a két mérkőzés, de amennyire én hallottam ez a következő napokra megváltozott, így inkább azért a beszélgetésre fókuszálnék rá, ahol az derült ki a számomra, hogy eltérő helyekről épülhet a kosárlabda, más a suli Németországban, meglepően szegényes a háttér Görögországban, nagyon nemzetközi ehhez képest a Stella Azzura. A képzésben már azt gondolom összeérnek a dolgok, talán itt azért vannak lemaradásaink elsősorban intenzitás területén, hogy aztán a végén kis túlzással ugyanazokkal a problémákkal küzdjenek az országok, vagyis, hogy a fiatal játékosaiknak egyszerűen nem tudnak helyet találni az élvonalban. Nekem ami nagyon erősen kijött és ezt a videóban is kihangsúlyozom, hogy az intenzitás és az agresszivitás nálunk sehol nincsen, ami lehet, hogy arra vezethető vissza, hogy nincsen a magyar kosárlabdának egy arca. Nem úgy értem, hogy egyszemélyes arca, hanem egy fazonja, egy stílusa, hogy mi most akkor olyanok vagyunk mint a szerbek? Vagy olyan rendszerezettek, mint a németek? Mihez akarunk igazából igazodni? Szerintem egy ilyen típusú identitást előbb vagy utóbb érdemes lenne felvállalnunk.

Reklámszakember vagy, még ha már nem is úgy praktizálsz, mint korábban. Láthatóan az MKOSZ idén nagyobb hangsúlyt fektetett a magyar bajnokságok promótálására, van már nekünk az NBA-ből ismert fantasy és rengeteg videó is. Hogyan látod ezeket a lépéseket, illetve szerinted milyen lépések lennének még fontosak, hogy a magyar kosárlabda feljebb csússzon a sportfogyasztás táplálékláncán?

Én azt gondolom, hogy egyértelműen látszanak és örömteliek ezek a lépések, amiket az MKOSZ tesz, én hozzátenném még ehhez a hazai NBA 2k e-sport bajnokságot és a magyar NBA 2k-válogatottat is. Ezek mind-mind szuper lépések, nagyszerű, hogy van fantasy-nk, nyilván mindig mindent lehetne jobban csinálni, de az MKOSZ is fennakad a realitásokon, vagyis, hogy ezek a csapatok azért kevésbé jól marketingelhetők, mint mondjuk egy amerikai franchise és annak a logo, mezei, pálya-dizájnjai. Meg kell tanulni a játékosainknak is ehhez idomulni, alkalmazkodni, szerepelni, karaktert és brandet építeni szerintem ezek a következő lépések. Nyilván egy “A hét meccse”-videó is tud majd sokkal gördülékenyebb, életszagúbb lenni, amikor majd el tudják magukat jobban engedni a játékosok és kijöhet a személyiségük, mert általában mikor egy kamera előkerül, minden játékos az első reakciója, hogy hátul összefonja a kezét mint egy építésügyi előadó és úgy nyilatkozik, ebben fejlődniük kell, de ahhoz az elengedhetetlen, hogy napi szinten ott legyen a kamera az orruk előtt. Látványos és örömteli az az előrelépés, amit kommunikációs szinten bemutat a magyar kosárlabda.

Beszéljünk egy kicsit egy másik új szerelemről, a WNBA-ről. Azt gondolom már rengetegen látták a Dorkával készült remek videódat (aki nem, az ide kattintva megteheti), de manapság már a Sport TV is közvetít mérkőzéseket. Amerikában a tavaly draft class és Clark valamint Reese csatája robbanás szerű népszerűség emelkedést eredményezett a WNBA-ben, sőt gyakorlatilag már az Iowa-s, LSU-s időkben. Én nagyon sok pozitív visszajelzést hallok a meccsek színvonalával kapcsolatban, hogy vagy ezzel te? Itthon is megindulhat egy nyilván nem akkora, de hasonló folyamat pláne Dorka személye és – amennyiben marad kint – játéka miatt?

Nagyon örülök neki, hogy te is sok pozitív visszajelzést hallasz vissza, mert én is az látom, hogy nagyon komolyak az előítéletek, de ha valakit rá lehet venni arra, hogy egy meccset üljön le és nézzen meg, akkor eddig nagyon kevés volt az olyan kivétel, aki azt mondta volna, hogy ezt én még egyszer nem szeretném. Színvonalas, izgalmas a WNBA, abszolút ott van már a körítés körülötte, pont most beszéltem valakivel arról, hogy vajon miért ennél a Sport TV-s hosszabbításnál kezdte elénk is odatolni, mint terméket az NBA, mert ez most már olyan portéka amit kiteszel az ablakba. A meccsek színvonala szórakoztató, nyilván sok szempontból sosem lesz olyan, mint a férfiaké, viszont a közvetítések alatt elmondtam már, hogy azt a nagyon szűk krémet leszámítva, aki a magyar NBI-ben játszik vagy oda készül, a hobbikosarasok, vagy az alacsonyabb szinteken pattogtatók számára sokkal több tanulsággal, tanulni valóval szolgálhat, mint amit a férfi nyújt, mert ezen mozdulatok nagy részét legalább megkísérelni megtudják ők is, míg egy Anthony Edwardstól mégis mit lessen el az ember ?!

Azt hiszem, hogy Dorka személye – aki látta a videót az tudja (link a vágatlan Dorka-interjúhoz) – abszolút magával ragadó. Ebből a szempontból viszont a beszélgetésünk időzítése nem volt jó – erről nyilván nem tehettünk -, mert a játékpercei most elfogytak és a videóból is kiderül, hogy egyáltalán nem lehet arra garanciát vállalni, hogy a következő WNBA-szezonban is kint lesz, hogy nem áldozza be majd azt az Európa-bajnokságért. Szerintem és amiket hallok vissza máshonnan is lesznek még ha nem is meghatározó, de rotációs játékosaink kint, ez a folyamat megy majd tovább előre. Catlin Clark jövőre rosszabb nem lesz, érkezik Paige Bueckers, akinek a személye újabb hype-ot hoz, a termék pedig már elég jó a magyar médiumok számára is, hogy eladja magát.

Tőrös Balázs videójában különböző szemléleteket, gondolatokat és elméleteket oszt meg azzal kapcsolatban, mi, miért és hogyan történik ma a magyar utánpótlásban. Beszélgetésre és értelmes, érvekkel teli vitára hív, hogy valamilyen szinten mindenki hallathassa hangját. Az anyagban megszólal Dr. Szekeres Csaba – a Soproni Sportiskola elnöke, a torna és a kerekasztal-beszélgetés megálmodója –, Gasper Potocnik – a Sopron KC vezetőedzője -, Mészáros Zalán, a Szakmai és Utánpótlás Bizottság elnöke – Dr. Sterbenz Tamás – a Testnevelési és Sporttudományi Egyetem rektora –, Harald Stein – a Vasas Kosárlabda Akadémia felső korosztályainak szakmai irányításáért felelős vezetője –, Prato Patricio – Stella Azzura edzője.

Bevezetésnek azt gondolom ennyi elég, Balázs videója elmond minden más fontosat, ahol diskurzusra invitál mindenkit.